Logo Adenta

Godziny rejestracji

  • pon. - wt.: 08:00 - 18:00
  • śr.: 08:00 - 19:00
  • czw.: 08:00 - 19:30
  • pt.: 08:00 - 16:00

Wybielanie martwych zębów

Stomatologia estetyczne oferuje kilka metod wybielania martwych zębów. Poniżej prezentujemy metody, które najczęściej polecamy w gabinecie stomatologiczny Adenta.

Dostępne metody wybielania martwych zębów

Do najczęściej zalecanych metod wybielania martwych zębów zaliczamy:

  1. Walking bleaching, czyli tak zwane stopniowe wybielanie termokatalityczne. Jest to zabieg wybielający przeprowadzany zawsze w kilku etapach. Używaną w tym wypadku substancją jest nadboran sodu, który wprowadzany jest w głąb struktury zęba, w jego komorę i równocześnie nakładany na wierzch zęba. Po takiej procedurze należy odczekać kilka dni i powtórzyć ją jeszcze do kilku razy. Tutaj ważne jest, aby specjalista czuwał nad zmianami barwy tak, aby była, jak najbliższa do tej, którą ma reszta uzębienia pacjenta.
  2. Power bleaching, czyli wybielanie intensywne. Rozwiązanie to nie różni się znacznie od metody opisanej wyżej (walking bleaching). Jest natomiast bardziej skuteczna, gdyż substancja wybielająca umieszczana jest znów w głębi struktury zęba, ale w tym przypadku użyte zostaje pewne urządzenie - lampa, która wytwarza zarówno światło, jak i wysoką temperaturę. Dzięki temu procedura jest bardziej intensywna, niż poprzednia, a także trwa krócej.
  3.  Gdy wyżej wspomniane metody nie dają wymarzonego efektu, jest jeszcze inna możliwość. Założenie koron w celu odbudowania zęba, którego miazga obumarła. Najpierw ząb należy przygotować do zabiegu, następnie nakładana jest na niego korona mocowana trwale przy użyciu odpowiedniego specjalistycznego cementu. Jest to najlepsza decyzja dla pacjentów z zębami, które uległy uszkodzeniu w wysokim stopniu lub nawet złamaniu oraz borykającymi się z wracającym ciemnym kolorem zęba. Wtedy za pomocą koron również można odzyskać pożądaną biel.
  4. Gdy wszystkie inne metody zawodzą, z pomocą przychodzą jeszcze licówki kompozytowe i porcelanowe (nieco trwalsze, ale i droższe) Trwałe zamocowanie ich do wcześniej przygotowanych zębów pozwalają na uzyskanie wymarzonego efektu końcowego, wiążącego się z trwałym wyrównaniem kolorytu uzębienia.

Jak przygotować się do zabiegu wybielania?

Przed podjęciem próby wybielenia zęba, który nie posiada żywej miazgi, niezbędne jest, przede wszystkim, sprawdzenie, w jakim stanie jest całe uzębienie pacjenta. Wykonuje się na początek zdjęcie RTG, w celu ustalenia, czy ząb był leczony kanałowo i czy leczenie było skuteczne. Niestety bez tego należy takie leczenie przeprowadzić jeszcze raz - prawidłowo. Nie można przystąpić do wybielania, jeżeli pacjent cierpi z powodu próchnicy, różnego rodzaju alergii, uniemożliwiających użycie odpowiednich preparatów stomatologicznych. Przeciwwskazaniami są również zapalenia w obrębie dziąseł, a także ciąża. Należy też zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest całe uzębienie, jama ustna i czy nie jest konieczne uzupełnienie ubytków w zębach.

Jakie efekty można uzyskać wybielając obumarłe zęby?

Efekt końcowy przy wybielaniu zębów, których miazga zębowa obumarła, może być różny i zależny jest od wielu czynników. Metody takie jak power bleaching czy też walking bleaching, mogą dać nieco mniejszą trwałość, co z czasem skutkować może powolnym powrotem do przebarwień. Licówki natomiast, a także korony wyróżnia wyższy stopień trwałości, więc przy odpowiedniej dbałości o stan jamy ustnej dłużej dają efekt przepięknej bieli. Podejmując decyzję o poddaniu swoich obumarłych zębów, czy też pojedynczego zęba, konieczna jest wizyta u specjalisty - stomatologa, który pomoże dobrać najdogodniejszą dla potrzeb pacjenta metodę w celu otrzymania efektu zgodnego z wymaganiami danej osoby.

Jak wybrać najlepszą metodę wybielania?

Zabieg mający na celu wybielenie zębów obumarłych i ciemniejących może być przeprowadzone przy zastosowaniu różnych metod. Decyzja o wyborze najodpowiedniejszej techniki jest zależna od wymagań, preferencji, a także stanu jamy ustnej osoby, która chciałaby poddać się tej procedurze. Po jej dokonaniu nie można zapomnieć o starannym dbaniu o higienę i stan uzębienia, a także o poddawaniu się regularnym kontrolom stomatologicznym u wybranego specjalisty.

Koszt zabiegu wybielania zębów

Na cenę zabiegu wpływa wiele czynników. Wybrana technika wybielania zębów martwych odgrywa tu zwykle największą rolę. Zwykle koszt takiej procedury waha się pomiędzy 100 a 300 zł za każdy wybielany ząb. Jeżeli pacjent zdecyduje się na korony bądź licówki, cena będzie wyższa - 600, a czasem nawet do 2000 zł, co zależy głównie od wybranego odpowiednio materiału. Jednak przy większych kosztach pozwalają one na efekt o znacznie wyższej trwałości, a także umożliwiają uzupełnienie ubytków w uzębieniu.

 

Warto zaznaczyć, że cała procedura jest dość skomplikowana, co wiąże się z koniecznością wcześniejszych przygotowań i, co najważniejsze, wybrania sposobu leczenia odpowiadającego indywidualnym potrzebom pacjenta. Dobór odpowiedniej metody uzależniony jest od stanu uzębienia, wymagań pacjenta, a także kosztów, na jakie może sobie pozwolić.

 

Dlatego właśnie tak istotne jest omówienie wszystkich szczegółów z zaufanym stomatologiem, który wie najlepiej, jak pomóc danej osobie uzyskać najlepszy efekt. Czy zabieg wybielania obumarłych zębów wpływa na życie pacjenta? Zdecydowanie tak. Pozwala uzyskać wymarzony, piękny uśmiech i cieszyć się jego promienną bielą, a także na nowo pokochać siebie i swoje zęby, korzystając z pomocy stomatologów.