Logo Adenta

Godziny rejestracji

  • pon. - wt.: 08:00 - 18:00
  • śr.: 08:00 - 19:00
  • czw.: 08:00 - 19:30
  • pt.: 08:00 - 16:00

Jak uratować wybitego zęba?

Czy wybity ząb można uratować? Tak! Zobacz, ile masz czasu na uratowanie zęba i w jaki sposób należy go przetransportować, aby była możliwość osadzenia go w zębodole i odratowania.

Czy jest ratunek dla wybitego zęba?

A co jeśli Twoje dziecko bądź Ty podczas uprawiania sportu wybijesz sobie zęba? Nie jest jeszcze za późno!

 

Istnieje duża szansa na uratowanie naszego zęba. Przede wszystkim musisz znaleźć zgubiony ząb i zapewnić mu odpowiednie miejsce, środowisko w którym dostarczysz go do gabinetu stomatologicznego. Największe prawdopodobieństwo uratowania zęba będzie jeśli zapewnimy mu wilgotne środowisko.

Jak i w czym przetransportować wybity ząb?

Jednym z lepszych sposobów jest przechowanie zęba w zimnym mleku. W tym celu nalewamy mleko do kubka lub pojemnika mleko i wkładamy do niego naszą 'zgubę'. Równie dobrym pomysłem jest transportowanie w jamie ustnej, miedzy policzkiem a pozostałymi zębami. Jeśli pod ręką nie mamy akurat mleka, a przenoszenie w jamie ustnej uznamy za 'nieodpowiednie', można skorzystać z płynu do soczewek lub zwykłej wody.

 

Do 30 minut możemy transportować zęba w środowisku suchym, ale na pewno nie zawijamy w ligninę bądź chusteczki higieniczne. Następnie jak najszybciej udajemy się do gabinetu stomatologicznego.

Czy ząb zostanie uchowany?

Jeśli zachowamy odpowiednie procedury odnośnie przenoszenia i miejsca przechowywania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasz ząb zostanie uchowany.

 

Pamiętajcie o tym że z każdą minutą maleją szanse na to, że nasz wybity ząb zostanie ocalony, gdyż może dojść do obumarcia włókien ozębnej i stałego zrostu korzenia z kością. Ząb po powtórnym wprowadzeniu przez lekarza do zębodołu zostanie unieruchomiony specjalną szyną - włóknem szklanym, bądź drucianą retencją. Kontrolne zdjęcia RTG wykonuje się po 2-3 tygodniach i po 3 miesiącach, po kolejnych 6 miesiącach. Ząb powinien przyjąć się po kilku tygodniach od 2 tygodni do 4 tygodni.

 

Wprowadzenie wybitego zęba do zębodołu nie zwalnia nas z obowiązkowego mycia tej okolicy. Do tego celu najlepsza jest miękka szczoteczka. Bardzo dobrze sprawiają się przy tym różnego rodzaju płukanki. Proszę pamiętać, że płukanka to nie jest zamiennik do szczoteczki.

Jak uchronić zęby przed wybiciem?

Jeśli chcesz uniknąć przykrych incydentów podczas uprawiania sportów zastanów się nad zastosowaniem ochraniaczy na zęby. Możesz zapytać o to swojego lekarza prowadzącego. W celu zabezpieczenia zębów wykonuje się indywidualną szynę ochronną składającą się z 3 warstw, dwóch miękkich oraz jednej twardej. Szyna ta jest położona na zębach górnych i ma odbite zęby dolne. Nie przeszkadza to w oddychaniu i pozwala mówić w szynie. Inne rozwiązania na pewno można znaleźć w sklepie dla sportowców.