Jak dbać o nasze protezy?

Pacjenci użytkujący protezy ruchome mają większe predyspozycje do posiadania stanów zapalnych dziąseł, jak i jamy ustnej oraz do powstawania wszelkiego rodzaju podrażnień np. odleżyn. Sprawdź, w jaki sposób można, a nawet należy dbać o protezy zębowe.

 

Dlaczego należy dbać o protezę?

Powierzchnia protezy, szczególnie górnej jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Na samej protezie, tak jak i na powierzchni zębów odkłada się płytka bakteryjna. Dodatkowo po jedzeniu, kiedy nie dbamy o higienę, między powierzchnię protezy a błonę śluzową dostaje się pokarm powodujący powstawanie tak zwanych stref, punktów ucisku. Pacjenci zaniedbujący higienę w większym stopniu są narażeni na stany zapalne oraz zdecydowanie częściej mają problemy z grzybicą. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać higienę jamy ustnej. Jak to robić?

 

7 zasad jak dbać o protezę?

  • Noszenie protezy  przez cały czas nie wpływa korzystnie. Nasza śluzówka też 'lubi odpocząć' Wyjmij protezę na co najmniej 6-8 godzin dziennie.
  • Stara metoda trzymania protezy w szklance z wodą powoduje, że jest ona w środowisku wilgotnym, co daje możliwość rozwoju grzybów. Przechowuj protezę w suchym, szczelnym pojemniku.
  • Jak myć protezę? Przede wszystkim nie używamy do tego pasty do zębów. Posiada ona środki ścierne, które zmatowią powierzchnię protezy powodując, że będzie bardziej chropowata i więcej osadów, kawy, herbaty lub kamienia zbierać się może. Mamy dziś na rynku specjalne szczoteczki do czyszczenia protez, jak i specjalne środki, pasty, może być też zwykłe mydło.
  • Raz w tygodniu dobrze jest zastosować tabletki lub pasty np. Corega Tabs, Protefix Higiena - do dezynfekcji protezy. Na pewno nie powinniśmy stosować wody utlenionej. Co prawda dobrze zwalcza bakterie, ale będzie odbarwiać protezę przez utlenianie akrylu.
  • Protezę ruchomą należy wymieniać co 5 lat.
  • To, że jest całkowite bezzębie nie zwalnia nas z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej. Dziąsła masujemy miękką szczoteczką, aby zwiększyć krążenie krwi. Do języka mamy specjalne drapaczki lub na główce od szczotki jest dodatkowa powierzchnia przeznaczona do języka. Można stosować różnego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej, ale pamiętaj, że nie wszystkie nadają się do codziennego stosowania… na pewno powie Ci to Twój stomatolog.
  • Lubisz jak proteza dobrze się trzyma? Wszelkie kremy, które poprawiają mocowanie protezy zwiększają Twój komfort ale za to nie wpływają korzystnie na dziąsła. Można je użyć w szczególnych sytuacjach (np. wystąpienie publiczne, randka :D), aby czuć się komfortowo.

Kim jesteśmy?

Nasza poradnia stomatologiczna to dwa nowocześnie wyposażone gabinety wraz z aparatem rtg . Czekają tu na Państwa kompetentni i zaangażowani lekarze dentyści, higienistki stomatologiczne oraz technik dentystyczny.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami