Logo Adenta

Godziny rejestracji

  • pon. - wt.: 08:00 - 18:00
  • śr.: 08:00 - 19:00
  • czw.: 08:00 - 19:30
  • pt.: 08:00 - 16:00

Jak działa aparat ortodontyczny?

Każdy z nas marzy o zniewalającym uśmiechu, który dodaje nam pewności siebie i podnosi komfort życia. Tutaj z pomocą przychodzi nam pewne rozwiązanie - aparaty ortodontyczne. Można za ich pomocą skorygować wygląd zgryzu, a także jego funkcjonowanie. W poniższym tekście wyjaśnione zostanie działanie aparatu oraz cały przebieg korekcji wad zgryzu.

Leczenie ortodontyczne i dobór aparatu ortodontycznego

Należy zacząć od tego, że aparat ortodontyczny jest urządzeniem medycznym, używanym to korekcji wad zgryzu oraz nieprawidłowego ułożenia zębów. Jego działanie opiera się na wywieraniu stopniowo niewielkiej siły na zęby, a to skutkuje ich przesunięciem w pożądane położenie. Mimo że możemy spotkać różne rodzaje takich aparatów, to ich działanie polega na tych samych zasadach. Aby zacząć proces leczenia, trzeba najpierw skonsultować się ze specjalistą. To ortodonta zbiera szczegółowy wywiad, wykonuje zdjęcia rentgenowskie, następnie pobierany jest skan uzębienia, a czasem nawet konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej. Dzięki tym danym lekarz jest w stanie ułożyć odpowiedni plan przebiegu korekcji naszych wad i określić, które zęby powinny się przemieścić i w jakim kierunku.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

1. Aparaty stałe

Pierwszym rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty stałe. Jest to prawdopodobnie najczęściej używana metodą naprawy wad w zgryzie.

 

Z czego składają się takie aparaty? Przede wszystkim z tak zwanych zamków, które są mocowane do powierzchni zębów pacjenta. Są to małe elementy, metalowe lub ceramiczne i połączone ze sobą drutem o odpowiedniej grubości. Zamki ortodontyczne wykonane z metalu są najczęściej wybieraną opcją, jednak ze względu na ich widoczność, pacjenci decydują się często na ceramiczne, których kolor jest bliższy naturalnemu kolorytowi uzębienia, co sprawia, że są nieco mniej widoczne. Drut natomiast musi przechodzić przez każdy jeden zamek, tak, aby stworzyć system zamknięty, a jego częste dostosowywanie przez lekarza pozwala na przesunięcie zębów.

 

Takie aparaty są niezwykle skuteczne przy leczeniu różnego rodzaju wad, ale należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza ortodonty, w celu dostosowania drutu i sprawdzenia postępów korekcji.

Metalowy aparat ortodontyczny
Metalowy aparat ortodontyczny

2. Aparaty ruchome

Istnieją również aparaty ortodontyczne ruchome, które są odpowiednie dla pacjentów, poszukujących nieco bardziej elastycznej formy leczenia. Często takie właśnie aparaty stosowane są szczególnie u dzieci.

 

Z czego składa się ten rodzaj aparatów? Tutaj w skład wchodzą szyny, zwane również nakładkami, które oczywiście muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta i jego zgryzu. Szyny wykonuje się ze sztucznego tworzywa. Powoduje ona przemieszczanie zębów, łatwo ją założyć i zdjąć, dzięki czemu dbanie o higienę jamy ustnej nie jest problemem, a pacjent ma wygodę związaną z elastycznością czasu noszenia takiego aparatu.

 

Ruchoma wersja aparatów ortodontycznych pozwala na korekcję nieco prostszych wad, jednak należy pilnować regularnego noszenia nakładek. Wiele czynników może mieć wpływ na wybór formy leczenia. Ważne są tutaj rodzaje problemów, wiek, a także wymagania pacjenta i jego preferencje, natomiast w obu przypadkach konieczne jest pełne zaangażowanie ze strony pacjenta, a także współpraca z odpowiednim specjalistą. Co ważne, efekty mogą być nieco różne, w zależności od zastosowanego rodzaju leczenia, a także od warunków, które są indywidualne w przypadku każdego pacjenta i jego zgryzu. Odpowiednio częste odwiedzanie lekarza oraz stosowanie się do jego zaleceń odgrywają tutaj również znaczącą rolę.

Jak właściwie działa aparat ortodontyczny?

W czasie leczenia, konieczne jest regularne dopasowywanie przez specjalistę sił, które aparat wywiera na zgryz. Czasem niezbędna jest także wymiana drutów lub też poszczególnych zamków. Jak wygląda proces korekcji wad zgryzu? Zęby są przesuwane przez siły nacisku, które generuje aparat. Umożliwiają one przemieszczenie zębów tam, gdzie powinny się one znajdować. U dzieci konieczny może być również pewien wpływ na wzrost i rozwój szczęki, co pozwala na prawidłowe kształtowanie zgryzu. Aparat kontroluje też napięcie mięśni, co sprawia, że pacjent prawidłowo wykonuje funkcję przeżuwania pokarmu.

Czas leczenia oraz utrzymanie efektu korekcji wad zgryzu

U każdego pacjenta czas leczenia jest kwestią indywidualną i może się różnić w zależności od kilku aspektów.

  • Wybrana forma leczenia

Przy zastosowaniu aparatu stałego, możemy osiągnąć lepszy efekt przy bardziej skomplikowanych zmianach, ale przy dłuższym czasie noszenia, natomiast aparat ruchomy będzie odpowiedniejszym rozwiązaniem w przypadku mniej złoż

onych wad, co pozwala na krótszy czas leczenia.

 

  • Skomplikowanie wad

W przypadkach prostszych, gdzie wada zgryzu nie jest zbyt duża, leczenie może trwać kilka miesięcy, natomiast przy zmianach bardziej skomplikowanych, może to być nawet kilka lat.

  • Zaangażowanie ze strony pacjenta

Na czas leczenia wpływa także regularność wizyt kontrolnych u specjalisty oraz stosowanie się do jego zaleceń, a nawet dbałość o higienę jamy ustnej.

  • Wiek

U osób dorosłych korygowanie wad zgryzu zwykle trwa dłużej, ponieważ struktura tkanki kostnej jest już bardziej ustabilizowana, przez co trudniej wprowadzić zmiany w ułożeniu zgryzu. U dzieci i młodzieży łatwiej skorygować wady, ze względu na większą elastyczność ich układu kostnego.

 

Po zakończeniu leczenia należy zadbać o utrzymanie uzyskanego efektu. Jest to możliwe dzięki aparatowi retencyjnemu, który utrzymuje zęby w odpowiedniej pozycji. Systematyczne noszenie go, zapobiega przesuwaniu się zębów, co pozwala na uniknięcie powrotu do wcześniejszej wady. Proces korekcji wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego jest czasochłonny i wymaga zaangażowania ze strony pacjenta, ale jest przy tym bardzo skuteczny, a efekty końcowe pozwalają cieszyć się zdrowym zgryzem i pięknym uśmiechem.