Logo Adenta

Godziny rejestracji

  • pon. - wt.: 08:00 - 18:00
  • śr.: 08:00 - 19:00
  • czw.: 08:00 - 19:30
  • pt.: 08:00 - 16:00

Dlaczego nie należy beztrosko tracić zębów?

Utrata zębów wywołuje liczne konsekwencje, nie tylko natury estetycznej. Sprawdź z czym wiąże się utrata zębów, a także dlaczego tak ważna jest ich odbudowa.

Skutki utraty zębów

Zęby podczas gryzienia przenoszą siły na poziomie nawet 7 kg. Przy stracie każdego zęba ta siła rozkłada się na coraz mniejszą liczbę filarów, wiec coraz więcej siły przypada na jednego zęba.

Każdy ząb ma swoją funkcję:

  • siekacze odcinają kęs pokarmowy,
  • kły chwytają pokarm i kawałkują go na mniejsze porcje,
  • przedtrzonowe zaopatrzone są w dwa guzki na powierzchni żującej - zęby te rozgniatają i rozcierają pokarm,
  • trzonowce posiadają na swojej powierzchni wiele guzków. Ich zadaniem jest miażdżenie pokarmu i rozcieranie. Dobrze przygotowany rozdrobniony pokarm jest łatwiejszy do strawienia. Co nie obciąża nam tak układu pokarmowego nie zapominajmy, że proces trawienia cukrów następuje już w jamie ustnej.

Wpływ utraty zęba na zgryz

Z badań wynika, że przy stracie mało widocznego zęba trzonowego, którego bardzo często omijamy, stwierdzamy, że to jest nieistotne, również może zmienić to nasz wygląd zaburzyć wygląd uśmiechu. Stąd nie zostawiaj luki w uśmiechu na dłużej, nawet jeśli jest ona niewidoczna, gdy mówisz, jesz i się śmiejesz. Nie oszukuj się, brak zęba nie wpłynie na Twój zgryz. Gdy tylko zęby wyczują lukę zaczną się przemieszczać. Przemieszczać w stronę ubytku, a to zmieni twój uśmiech. Pacjentom często wydaje się, że ubytek jednego zęba nie ma wpływu na całe nasze uzębienie, zwłaszcza w dojrzałym wieku. A niestety jest to mylne przekonanie. Brak jednego zęba sprawi, ze przesuną się zarówno te najbliższe zęby, jak i kolejne. To w konsekwencji może prowadzić do zaburzenia osi symetrii. Oś ta przebiega pomiędzy górnymi a dolnymi siekaczami i w prawidłowym zgryzie pokrywa się z rynienką wargową.

 

Organizm jest tak zaprogramowany, że gdy stracisz zęba w żuchwie (na dole), ząb znajdujący się nad nim, będzie się wysuwał. I odwrotnie, na skutek ubytku w szczęce (na górze), wysuwać zaczną się zęby dolne. Chcesz to sobie wyobrazić? Na pewno kojarzysz pojedyncze, za to bardzo długie zęby w z uśmiechów  prawie bezzębnych seniorów plemion afrykańskich. Konsekwencje dla zdrowia? Wysuwający się ząb bardzo często zaburza zgryz, a więc będziesz narażony m.in. na ścieranie szkliwa zębów sąsiednich. Odsłonięta zębina jest zdecydowanie bardziej narażona na pojawienie się próchnicy.

Utrata zęba a estetyka uśmiechu

Oczywiście nie możemy pominąć aspektów estetycznych. Zanik kości w wyniku utraty zęba to często przyczyna nieodwracalnych zmian w wyglądzie. Zmarszczki wokół ust, zapadające się warki, wysunięta do twarzy broda, która zniekształca profil i odległość między nosem, a wysuniętą do przodu brodą – to tylko przykładowe konsekwencje bagatelizowania zaniku kości.

Utrata zęba a ból głowy

Brak zęba sprawia, że podczas gryzienia i żucia jedzenia zmieni się forma kontaktu zębów np. z płaszczyznowego w punktowy (w przypadku utraty zębów trzonowych). Jednocześnie zostaną wymuszone inne siły w stawie skroniowo-żuchwowym, które będą prowadzić do bólu głowy, a następnie mogą promieniować do ucha. Mogą także spowodować przeskakiwanie w stawie.

Protetyka

Mając na uwadze ww. konsekwencje utraty zębów, nie należy bagatelizować tego problemu. Gdy doszło do utraty zęba lub konieczne będzie usunięcie zęba, z pomocą mogą przyjść nam zabiegi protetyczne, które pozwolą nam na uzupełnienie braków zębowych. Wstawienie protezy, korony czy mostka może na nowo przywrócić nam naturalny uśmiech i uchroni nas przed licznymi negatywnymi konsekwencjami.