Dbaj o zęby w ciąży!

Przyszła matka powinna pamiętać, że dbając o własne zdrowie, zapewnia prawidłowy rozwój swojego dziecka. Dowiedziono, że stan zdrowia jamy ustnej kobiety w ciąży ma wpływ na jej przebieg oraz wzrastanie płodu.

 

'Pani doktor, po ciąży to tak mi poleciały zęby...' 

Nie jest jednak prawdą, że to dziecko 'kradnie' wapń z zębów matki. To zmiana nawyków, związanych z ciążą, powoduje kłopoty:

  1. Skłonność do rozwoju próchnicy wynika ze zmiany ilości i składu śliny. Obniża się pH śliny a zwiększa się zawartość w niej mucyny, na skutek czego staje się ona lepka, co sprzyja przyleganiu bakterii i resztek pokarmowych do powierzchni zębów.
  2. Istotnymi czynnikami odpowiedzialnymi za pojawienie się ubytków próchnicowych są niekorzystne zmiany w zwyczajach żywieniowych oraz higienicznych. Spożywanie produktów węglowodanowych oraz podjadanie między posiłkami głównymi, zwłaszcza słodyczy.
  3. Kobiety w ciąży nierzadko zaniedbują wykonywanie zabiegów higienicznych. Dzieje się tak ze względu na obawę przed nasileniem stanu zapalnego dziąseł objawiającego się krwawieniem podczas szczotkowania lub odruchu wymiotnego podczas oczyszczania najdalej położonych zębów.

 

Aby właściwie dbać o zdrowie zębów, każda kobieta w ciąży powinna przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Należy używać tylko miękkich szczoteczek do zębów.
  • Szczoteczkę trzeba często wymieniać.
  • Po umyciu zębów należy intensywnie płukać jamę ustną wodą.
  • Warto zastosować dietę bogatą w witaminę C oraz wapń, który wykorzystywany jest do budowy płodu (jeśli w pożywieniu jest go za mało, dziecko czerpie wapń z organizmu matki, co osłabia jej zęby i kości).
  • Po ataku wymiotów należy intensywnie wypłukać jamę ustną wodą, odczekać co najmniej 30 minut zanim umyjemy zęby, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia szkliwa, które zostało rozmiękczone przez kwasy żołądkowe.

Kim jesteśmy?

Nasza poradnia stomatologiczna to dwa nowocześnie wyposażone gabinety wraz z aparatem rtg . Czekają tu na Państwa kompetentni i zaangażowani lekarze dentyści, higienistki stomatologiczne oraz technik dentystyczny.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami