Logo Adenta

Godziny rejestracji

  • pon. - wt.: 08:00 - 18:00
  • śr.: 08:00 - 19:00
  • czw.: 08:00 - 19:30
  • pt.: 08:00 - 16:00

Bonding czy licówki?

Większość z nas marzy o pięknym uśmiechu. Jest to ważne dla wielu osób. I tutaj pojawia się pytanie; Co wybrać? Bonding czy licówki? Wybór ten nie jest łatwy, a między tymi sposobami znajdziemy wiele istotnych różnic, jednak oba umożliwiają otrzymanie pożądanego rezultatu. Przy bondingu przede wszystkim koszt zabiegu jest niższy. Jest on również mniej szkodliwy dla uzębienia, natomiast trwałość efektu nie jest aż tak zadowalająca. Tutaj lepiej wypadają licówki. Jednak ich trwałość i naturalny wygląd wiąże się z potrzebą wcześniejszego przyszykowania uzębienia do zabiegu.

licowki bonding
Dzięki zabiegom wykonania bondingu oraz licówek możesz uzyskać efekt pięknego uśmiechu

Kiedy zdecydować się na bonding?

Cała procedura wygląda następująco: na ząb nakładany jest specjalistyczny materiał kompozytowy. Jest od odpowiednio dobrany do rodzaju zęba w kolorze ustalonym ze stomatologiem, a następnie zostaje utrwalony poprzez światło UV przy użyciu specjalnej lampy. Ząb jest odbudowany trwale i estetycznie. Przy zabiegu tym otrzymuje się zadowalające efekty w krótkim czasie. Efektem końcowym pacjent może cieszyć się już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. W sytuacji niedużych problemów z estetyką uzębienia bonding jest trafnym wyborem. Stosowany jest do podniesienia walorów estetycznych zębów, które zostały w jakiś sposób uszkodzone, na przykład poprzez ułamanie lub inny tego typu uraz. Zabieg ten nie należy do agresywnych, co oznacza, że szlifowanie szkliwa podczas tego procesu nie narusza zbytnio zębów.

Zalety bondingu

Efekt utrzymuje się od 3 do nawet 5 lat. Oczywiście niezbędne są tu częstsze wizyty u specjalisty, gdyż materiał budulcowy może z czasem stać się nieco matowy. Zęby pokryte materiałem kompozytowym wymagają regularnego polerowania, co pół roku, aby efekt utrzymywał się do 5 lat Jest to normalny proces, związany z codziennym kontaktem zębów z przeróżnymi pokarmami, które mają na niego różny wpływ.

 

Przede wszystkim bonding wyróżnia się swoim brakiem inwazyjności. Mocne szlifowanie zęba nie jest tu konieczne, ponieważ odpowiedni materiał może zostać nałożony na ząb praktycznie bezpośrednio. Finalnie zęby nie zostają agresywnie spiłowane i pacjent może się cieszyć nieuszkodzoną strukturą zęba, co dla ogromnej części osób ma fundamentalne znaczenie. Zabieg taki to doskonała formą leczenia dla osób przede wszystkim z drobnymi ubytkami i uszkodzeniami i plamami występujących w ich uzębieniu, a także dla pacjentów zmagających się z diastemą. W takich przypadkach bonding daje natychmiastowy efekt pięknego uśmiechu, a wykonywanie agresywniejszych zabiegów nie jest konieczne.

Licówki - czym właściwie są?

Licówki - często stosowane i dające wspaniały efekt wymarzonego uśmiechu. Zabieg nałożenia licówek wykonywany jest przez specjalistę w celu dopracowania estetyki w uzębieniu pacjenta. Cieniutkie, wykonane z porcelany licówki lekarz stomatologii estetycznej mocuje trwale do strony zewnętrznej zęba pacjenta. Dzięki temu można nadać zębom wymarzony kształt, a także kolor. Celem tej procedury jest ukrycie wszelkich wad uzębienia pacjenta i sprawienie mu hollywoodzkiego uśmiechu. W stomatologii estetycznej zabieg ten stosuje się, aby umożliwić naprawienie różnego rodzaju niedoskonałości w uzębieniu. Często stosuje się na zęby które, wcześniej miały dużą ilość wypełnień lub ząb jest martwy i nie można bondingiem uzyskać zamierzonego efektu estetycznego.

Licówki - zastosowania

  • Licówki przychodzą też z pomocą pacjentom borykających się z diastemą i innymi zbyt szerokimi szparami między zębami. Umożliwiają one estetyczne zamaskowanie tego częstego problemu.
  • Licówki umożliwiają ukrycie plam i przebarwień zbyt trudnych do usunięcia poprzez tradycyjne metody wybielania zębów. To właśnie licówki mogą zapewnić pacjentowi idealną naturalną biel. Można też uzyskać kolor nawet nie naturalnie białych zębów.
  • Problemem często jest też kształt i rozmiar, a zabieg nałożenia licówek pozwala nadać zębom kształt oraz rozmiar zadowalający dla pacjenta i dostosowany do jego wymagań.
  • Są one również rozwiązaniem przy malutkich wadach zgryzu. Dzięki ich zastosowaniu cały układ może sprawniej funkcjonować.
  • Kolejnym powodem założenia licówek są ubytki w zębie, kiedy został on na przykład ukruszony.

Licówki są indywidualnie wykonywane dla pacjenta, gdyż muszą spełniać wszelkie wymagania związane z jego potrzebami i preferencjami. Na całą tę procedurę składa się wcześniejsze szlifowanie zębów oraz staranne pobranie odcisku uzębienia, który następnie potrzebny będzie do wykonania w laboratorium produktu - licówek, które ostatecznie przy użyciu specjalistycznego cementu stomatologicznego zostaję przymocowane do zębów.

 

Trwałość - licówki kompozytowe czy porcelanowe?

Oba rodzaje licówek trwałością znacznie przewyższają bonding. Są one najlepszą opcją dla osób potrzebujących spektakularnej przemiany swojego uzębienia. Proces nakładania licówek ceramicznych jest za to o wiele bardziej inwazyjny niż bonding. Założenie licówek pełnoceramicznych wymaga zeszlifowania naturalnego szkliwa zębów, co jest zabiegiem nieodwracalnym, jednak wiąże się z trwalszym efektem, a także bardziej estetycznym, niż przy bondingu. Licówki są także odporne na wszelkiego rodzaju przebarwienia i plamy.

 

Dostępne są też licówki kompozytowe. Ich założenie wiąże się z mniejszym naruszeniem naturalnego zęba, jednak cierpi na tym stopień ich trwałości. Mogą być również nieco mniej estetyczne niż ceramiczne. Decyzja pomiędzy tymi możliwościami należy jednak do pacjenta i zależy głównie od jego preferencji i tego, na jakim efekcie końcowym najbardziej mu zależy. Nie wolno także zapomnieć o tym, że założenie licówek wiąże się z ich wcześniejszym wytworzeniem w laboratorium oraz liczniejszymi wizytami u specjalisty oraz kosztami wyższymi, niż przy wyborze bondingu.

Licówki czy bonding - co będzie najlepszym wyborem?

Ostateczna decyzja należy zawsze do pacjenta i zależy od jego preferencji i wymagań, a także od tego, z jakimi problemami stomatologicznymi się zmaga. Bonding będzie lepszym wyborem dla osób potrzebujących drobnych zmian w swoim uzębieniu, przede wszystkim ze względu na niższe koszty oraz mniejszą inwazyjność. Jego minusami są nieco niższa estetyka i mniejsza trwałość. Licówki natomiast, czy to ceramiczne, czy kompozytowe, dają bardziej spektakularny i trwały efekt, co jednak związane jest z ich wyższą ceną, a także większym stopniem naruszenia naturalnego uzębienia. Pacjent przed podjęciem decyzji powinien zacząć od wizyty u zaufanego specjalisty, w celu oceny jego indywidualnych potrzeb i dobrania zabiegu, który będzie dla niego najodpowiedniejszy. Dzięki temu efekt końcowy będzie zadowalający bez względu na to, czy ostatecznie wybrane zostaną licówki, czy bonding. Oba te zabiegi są w stanie w sposób istotny wpłynąć na komfort pacjenta i jego pewność siebie i zapewnić mu piękny zdrowy uśmiech.