Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie z jamy ustnej, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Choć może budzić lęk, często jest niezbędnym krokiem w leczeniu poważnych problemów z uzębieniem. Kiedy ekstrakcja staje się koniecznością? Jak przebiega i z czym warto się liczyć po zabiegu? Wyjaśniamy, na czym polega ten proces i dlaczego w niektórych przypadkach nie da się go uniknąć.
Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu (kostnej kieszonki w szczęce lub żuchwie). Wykonuje się go z różnych przyczyn, najczęściej gdy:
Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Dentysta lub chirurg stomatologiczny używa specjalnych narzędzi (kleszczy, dźwigni), aby delikatnie poluzować ząb i usunąć go z zębodołu. Czasem, zwłaszcza przy zębach zatrzymanych lub ze skomplikowanymi korzeniami, konieczne jest nacięcie dziąsła i/lub usunięcie fragmentu kości (ekstrakcja chirurgiczna), a na koniec założenie szwów.
Pierwsze kroki po zabiegu:
Tuż po usunięciu zęba, dentysta umieści w miejscu ekstrakcji sterylny gazik. Twoim zadaniem jest:
Gojenie po ekstrakcji to złożony proces biologiczny. Najważniejszym elementem w pierwszych dniach jest skrzep krwi.
To najczęstsze powikłanie po ekstrakcji. Dochodzi do niego, gdy skrzep krwi zostanie przedwcześnie usunięty (wypłukany, oderwany) lub w ogóle się nie wytworzy. Odsłania to kość i zakończenia nerwowe w zębodole, narażając je na działanie środowiska jamy ustnej.
Przestrzeganie tych zaleceń minimalizuje ryzyko powikłań (jak suchy zębodół, infekcja, krwawienie) i przyspiesza gojenie.
ZALECENIA:
CZEGO BEZWZGLĘDNIE UNIKAĆ:
Skontaktuj się ze swoim dentystą, jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów:
Prawidłowe gojenie po usunięciu zęba zależy w dużej mierze od Ciebie i Twojego postępowania. Kluczowe jest chronienie skrzepu krwi w pierwszych dniach po zabiegu oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń dentysty. Dbanie o higienę (w odpowiedni sposób i czasie), stosowanie zimnych okładów, przyjmowanie leków i odpowiednia dieta znacznie przyspieszą proces gojenia i zminimalizują ryzyko bolesnych powikłań. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, zawsze kontaktuj się ze swoim stomatologiem.